Հարցազրույց ՀՀ ԱԱԾ Տնօրենի հետ - 16.12.2009
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գորիկ Հակոբյանի հարցազրույցը "Արմենպրես" գործակալությանը
1. Պարոն Հակոբյան, պատրաստ է արդյոք Ձեր ղեկավարած գերատեսչությունը հայ-թուրքական սահմանի բացմանը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կայացած կառույց է, և վստահեցնում եմ Ձեզ, որ սահմանապահ զորքերը, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների պահպանության վարչությունը, ինչպես նաև հակահետախուզական, ահաբեկչության դեմ պայքարի և այլ ստորաբաժանումները առանց մեծ ջանքերի, պատշաճորեն կկատարեն իրենց առջև դրված պարտականությունները: Անհրաժեշտության դեպքում ձեռք կառնվեն լրացուցիչ միջոցներ: Այս կապակցությամբ ՀՀ նախագահին և Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստին զեկուցվել է: Ազգային անվտանգության ծառայության ուժերն ու միջոցները հնարավորություն են տալիս լիովին վերահսկել օպերատիվ իրավիճակը, և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ցանկացած ոտնձգություն կկասեցվի սկզբնական փուլում:
2. Ըստ մամուլի հրապարակումների` սահմանի հայ-վրացական հատվածում գոյություն ունեն անհամաձայնություններ և անգամ` դիմակայություն: Ինչպես կմեկնաբանեք իրադրությունը:
Սահմանի հայ-վրացական հատվածում պաշտպանությունն իրականացվում է ԽՍՀՄ պետական սահմանագծով, և առայժմ որևէ տեղաշարժ այստեղ չկա: Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսային սահմանին արդեն կառուցվել են 17 ուղեկալներ` համալրված ինժեներատեխնիկական ժամանակակից միջոցներով: Հայ-վրացական սահմանազատման աշխատանքների ընթացքում որոշակի անհամաձայնությունները լուծելու համար պարբերաբար հանդիպում են սահմանագծման, սահմանազատման կառավարական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները, քննարկում ու լուծումներ են տալիս հարցերին: Բոլոր դեպքերում այս հանձնաժողովների աշխատանքների արդյունքները պիտի վավերացվեն երկու երկրների օրենսդիր մարմինների կողմից, և միայն դրանից հետո կունենանք սահմանային պաշտպանության հստակ գիծ, որի երկայնքով էլ կիրականացվի սահմանապահ ծառայությունը:
3. Վերջերս ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաճախակի է հանդես գալիս հերթական կաշառակերի բացահայտման հայտարարությամբ: Այսինքն շատացել են կաշառակերության դեպքերը, թեև ուժեղացվել է դրա դեմ պայքարը: (Ժողովրդի մեջ հնչում է այն կարծիքը, թե դրանք փոքրիկ ձկնիկներ են, իսկ կհասնի արդյոք հերթը շնաձկներին):
Կոռուպցիան ունի բարձր մասնագիտական հմտություններ. անընդհատ դիմափոխվում, ձևափոխվում և կատարելագործվում է, ու այս պայմաններում նրա դեմ պայքարն արդյունավետ կլինի քաղաքացիական հասարակական տարբեր ինստիտուտների ու բնակչության ակտիվ աջակցության դեպքում: Մեր կողմից բացահայտված կոռուպցիայի դեպքերը չեն կարող հիմնովին փոխել իրավիճակը, բայց դրանք մեր գերատեսչության հանդեպ հասարակության կողմից աճող վստահության խոսուն վկայությունն են:
Ձեր ասած շնաձկներին վնասազերծելու համար հանրությունը պետք է լինի անարդարությունների հետ չհամակերպվող և այդ չարիքի դեմ պայքարելու համար համագործակցի իրավապահ մարմինների հետ: Դժբախտաբար մեր իրականության մեջ շատերն են հակված խրթին հարցերը լուծել կաշառքի միջոցով, սակայն քաղաքակիրթ աշխարհի փորձը ցույց է տալիս, որ նման արմատացած չարիքի դեմ արդյունավետ պայքարը պայմանավորված է յուրաքանչյուրի քաղաքացիական գիտակցությամբ: Մի խոսքով, երևույթի դեմ պիտի պայքարի ամբողջ ժողովուրդը, այլ ճանապարհ չունենք:
4.Մոտ կես տարի առաջ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվեցին Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի պատվիրատուն ու կատարողները. ինչ փուլում է գտնվում այժմ գործը:
Այս հանցագործությունը լիովին բացահայտված է: Հետախուզման մեջ է գլխավոր պատվիրատուն, որը, անկասկած, ուշ թե շուտ կբերվի Հայաստան: Հուսով եմ, որ անմիջական կատարողների խումբը դեռ երկար տարիներ հնարավորություն չի ունենա կատարել նմանատիպ հանցագործություններ:
5. Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից լրտեսության, դավաճանության մեղադրանքով ձերբակալված Գևորգ Հայրապետյանը ՀՀ նախագահին և մամուլին ուղղված իր նամակներում հերքում է իրեն մեղսագրվածը և փորձում դրանց տալ քաղաքական աստառ:
Լրտեսության համար դատապարտված Մուրադ Բոջոլյանը նույնպես տարբեր ճանապարհներ է փնտրում արդարանալու համար, փորձում իր բանտարկությանը քաղաքական աստառ տալ: Դրանում չկա ոչ մի տարօրինակ բան. դա մեղադրյալի հոգեբանություն է` փորձում են աղավաղել իրականաությունը, մոլորեցնել հանրությանը: Վստահեցնում եմ, որ միայն անհերքելի փաստերի առկայության դեպքում է Ազգային անվտանգության ծառայությունը նման լրջագույն մեղադրանք ներկայացնում: Ամեն դեպքում վերջնական խոսքը դատարանինն է:
6.Հակերների հաձակումներից զերծ չեն անգամ պաշտոնական կայքերը, ձեռնարկվել են արդյոք քայլեր տեղեկատվական դաշտի անվտանգության ուղղությամբ:
ՀՀ Կառավարության որոշման հիման վրա Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ստեղծվել է հատուկ հանգույց, որը հնարավորություն է ընձեռում բարձրացնել տեղեկատվության հնարավոր արտահոսքի դեմ պայքարի հուսալիությունը, պետական մարմինների էլեկտրոնային կայքերի անվտանգությունը:
Մենք օգտվում ենք տեխնիկայի վերջին միջոցներից, որոնք օգտագործում են առաջատար հատուկ ծառայությունները, և ունենք հնարավորություն այդ միջոցները յուրաքանչյուր տարի թարմացնել ժամանակի պահանջին համապատասխան նորագույն սարքավորումներով:
Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ մեր ստեղծած հանգույցի շնորհիվ համակարգչային հակերների հարձակումներից պաշտոնական կայքերը լիովին պաշտպանված են:
7.Մամուլում կարծիքներ են հնչում, որ փոքր է Ազգային անվտանգության ծառայության բյուջեն, ցածր` աշխատակիցների աշխատավարձը և այդ պարագայում հնարավոր չէ արդյունավետ դիմակայել գերատեսչության առջև ծառացած մարտահրավերներին:
Իհարկե, մեր բյուջեն և աշխատակիցների վարձատրությունը դեռևս փոքր է, թեև վերջին տարիներին գրանցվել են աշխատավարձի բարձրացումներ: Բայց պնդել, որ դա հնարավորություն չի տալիս արդյունավետորեն դիմակայել մարտահրավերներին, ի սկզբանե նշանակում է չհասկանալ մեր աշխատանքի էությունը, կարևորությունը: Պաշտպանել հայրենիքի անվտանգությունը մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է, և չի կարելի այն պայմանավորել միայն վարձատրությամբ: Մեր երկրի համար բախտորոշ ժամանակահատվածում Ազգային անվտանգության համակարգի աշխատակիցները ստանում էին 2,5-3 ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար, բայց իրենց պարտականությունները կատարում էին անձնուրացորեն` անմնացորդ նվիրվելով հայրենիքի անվտանգության խնդիրների լուծմանը:
Կասկած չունեմ, որ առաջիկայում մեր աշխատակիցները կստանան արժանի վարձատրություն:
8.Վերջերս հաճախակի են դարձել Ձեր պաշտոնաթողության մասին լուրերը:
Ոչինչ հավերժ չէ, սակայն առայժմ պետք է հիասթափեցնեմ իմ ընդդիմախոսներին, որ տեսանելի ապագայում այդ հաճույքը նրանց չեմ պատճառի:
9.Աշխատանքի Ձեր ծանրաբեռնվածությամբ արդյոք ժամանակ գտնում եք հարազատների, ընկերների հետ շփվելու, հանգստանալու համար:
Փորձում եմ ժամանակ գտնել շփվելու և՛ ընկերներիս, և՛ հարազատներիս հետ: Տեխնիկայի սրընթաց զարգացումը հանգեցրել է նրան , որ թոռնիկներիս հետ շփվում եմ Skype կապի միջոցով, ծիծաղելի է, բայց դա այդպես է:
10.Ինչպես կգնահատեք համակարգում երկար տարիների Ձեր աշխատանքային գործունեությունը:
Այս տարի սեպտեմբերի 1-ին լրացավ ազգային անվտանգության համակարգում իմ ծառայության 40 տարին: Այդ երկար տարիների ընթացքում եղել են և՛ հաջողություններ և՛ դժվարություններ և՛ հիասթափություն: Բայց հենց այդ խոչընդոտների հաղթահարմամբ է աշխատանքը դառնում հետաքրքիր: Այն գիտակցումը, որ դու ծառայում ես հայրենիքիդ, ապահովում նրա անվտանգությունը հպարտությամբ է լցնում հոգիդ: Ես ինձ համարում եմ երջանիկ մարդ, քանի որ սիրում եմ իմ աշխատանքը և իմ աշխատանքից ամեն օր հաճույք եմ ստանում:
11.Դեկտեմբերի 20-ին նշվում է ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի մասնագիտական օրը: Թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ գալիք տոնի առթիվ:
Շնորհակալություն շնորհավորանքի համար: Օգտվելով առիթից ցանկանում եմ ազգային անվտանգության մարմինների բոլոր աշխատակիցներին, համակարգի վետերաններին, նրանց բոլորի ընտանիքների անդամներին շնորհավորել մեր մասնագիտական տոնի առթիվ: Սրտանց ցանկանում եմ քաջառողջություն, հաջողություններ ծառայության մեջ և անձնական կյանքում: Ազգային անվտանգության մարմինների վետերաններին առանձնահատուկ մաղթում եմ ավյուն, կորով, երկար տարիների ակտիվ գործունեություն, հատկապես համակարգի երիտասարդ սերնդին փորձ ու հմտություն հաղորդելու շնորհակալ գործում:

Интервью с Директором СНБ РА - 16.12.2009
Г. Акопян: "Силы и средства СНБ дают возможность полностью контролировать оперативную ситуацию и пресекать на корню любые посягательства в отношении РА"
ЕРЕВАН, 15 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС.Директор Службы национальной безопасности Армении Горик Акопян дал интервью информационному агентству "Арменпресс".
Вопрос: Г-н Акопян, готово ли руководимое Вами ведомство к открытию армяно-турецкой границы?
Ответ: Служба национальной безопасности - состоявшаяся структура и заверяю Вас, что пограничные войска, Управление охраны дипломатических представительств, а также контрразведка, по борьбе с терроризмом и другие подразделения без особых усилий в состоянии должным образом выполнить поставленные перед ними задачи. При необходимости будут привлечены дополнительные средства. Об этом было доложено президенту и на заседании Совета национальной безопасности РА. Силы и средства СНБ дают возможность полностью контролировать оперативную ситуацию, так что любые посягательства в отношении Республики Армения будут пресечены на корню.
В-с: Согласно публикациям в прессе, существуют разногласия на участке армяно-грузинской границы и даже - противостояние. Как Вы прокомментируете эту ситуацию?
Ответ: Охрана на участке армяно-грузинской границы осуществляется по государственной границе СССР и пока каких-либо изменений в этом плане нет. На северной границе Республики Армения уже построено 17 погранзастав, укомплектованных современными инженерно-техническими средствами. В ходе работ по демаркации армяно-грузинской границы для решения некоторых спорных вопросов периодически проводятся встречи с участием членов правительственных комиссий по демаркации и делимитации границы, в ходе которых обсуждаются и принимаются решения по этим вопросам. Во всех случаях результаты работы этих комиссий должны быть ратифицированы законодательными органами двух стран, и только после этого мы будем иметь четкую линию пограничной защиты, по протяженности которой и будет осуществляться пограничная служба.
В-с: В последнее время СНБ РА часто выступает с заявлениями о раскрытии очередного случая коррупции. Это означает, что число этих случаев увеличилось или усилилась борьба с проявлениями коррупции (в народе бытует мнение, что отлавливаются лишь мелкие рыбешки, а дойдет ли дело до акул)?
Ответ: Коррупция отличается высоким профессионализмом, постоянно видоизменяется, преображается и совершенствуется, и в этих условиях борьба с этим явлением может быть эффективной лишь при активном содействии разных институтов гражданского общества и населения. Выявленные нами случаи коррупции не могут кардинально переломить ситуацию, но они свидетельствуют о росте доверия общественности к нашему ведомству. Для обезвреживания упомянутых Вами "акул" общество должно быть непримиримым к несправедливости и для борьбы с этим злом сотрудничать с правоохранительными органами. К сожалению, в нашей действительности многие склонны решать сложные проблемы с помощью взяток, однако, как показывает опыт цивилизованных стран, эффективная борьба с подобными порочными явлениями обусловлена общественным сознанием каждого из нас. Одним словом, с этим явлением должен бороться весь народ, другого пути нет.
В-с: Около полугода назад СНБ РА были выявлены имена заказчика и исполнителей покушения на председателя Комитета по госдоходам Гагика Хачатряна. На какой стадии находится сейчас это дело?
Ответ: Это преступление полностью раскрыто. В розыске находится главный заказчик покушения, который, безусловно, рано или поздно будет доставлен в Армению. Надеюсь, что группа непосредственных исполнителей еще долгие годы не будет иметь возможность совершать подобные преступления.
В-с: Задержанный СНБ Геворг Айрапетян по обвинению в шпионаже, измене в своих письмах на имя президента РА и в печать опровергает приписываемые ему обвинения и пытается придать им политическую подоплеку.
Ответ: Осужденный за шпионаж Мурад Боджолян также ищет разные пути для оправдания, пытается своему заключению придать политическую окраску. В этом нет ничего удивительного, это психология обвиняемого: пытаться исказить действительность, ввести в заблуждение общественность. Заверяю вас, что только при наличии неопровержимых улик СНБ предъявляет подобные серьезные обвинения. В любом случае, последнее слово остается за судом.
В-с: От действий хакеров не защищены даже официальные сайты, предпринимались ли меры для обеспечения безопасности информационного поля?
Ответ: На основании решения правительства РА в СНБ создана специальная структура, которая дает возможность повысить надежность борьбы с возможной утечкой информации, уровень безопасности электронных сайтов. Мы пользуемся самыми современными техническими средствами, которые применяются ведущими спецслужбами, и имеем возможность ежегодно обновлять эти средства новейшей аппаратурой в соответствии с велением времени. Со всей ответственностью заявляю, что благодаря созданной нами структуре официальные сайты надежно защищены от атак хакеров.
В-с: В прессе озвучиваются мнения о малом бюджете СНБ, низкой зарплате ее сотрудников и что в этих условиях невозможно эффективно противостоять стоящим перед Службой вызовам?
Ответ: Конечно, наш бюджет и зарплата сотрудников пока небольшие, хотя в последние годы и были повышения зарплаты. Но утверждать, что это не дает возможности эффективно противостоять вызовам, изначально свидетельствует о непонимании сути нашей работы, ее важности. Защищать безопасность Отечества - большая честь и ответственность и нельзя это связывать только с оплатой. В судьбоносный для нашей страны период сотрудники СНБ получали зарплату, эквивалентную 2,5-3 долларам США, но самоотверженно выполняли свои обязанности, отдавая все силы без остатка решению вопросов безопасности. Не сомневаюсь, что в ближайшее время наши сотрудники станут получать достойную зарплату.
В-с: В последнее время участились слухи о вашей возможной отставке.
Ответ: Ничто не вечно, однако пока вынужден разочаровать своих оппонентов, в обозримом будущем я не доставлю им такого удовольствия.
В-с: При такой Вашей загруженности находите ли Вы время для ваших родных, близких, для общения с друзьями, для отдыха?
Ответ: Стараюсь найти время и для общения с друзьями, близкими. Технический прогресс привел к тому, что общаюсь с внуками посредством Skype-связи, смешно, но это так.
В-с: Вы имеете многолетний опыт работы в этой системе.
Ответ: 1 сентября этого года исполнилось 40 лет моей службы в системе национальной безопасности. За эти долгие годы были и успехи, и трудности, и разочарования. Но именно преодоление этих препятствий и делает работу интересной. Сознание того, что ты служишь Отечеству, обеспечиваешь его безопасность, наполняет тебя гордостью. Я считаю себя счастливым человеком, потому что люблю свою работу и получаю каждый день от нее удовольствие.
В-с: 20 декабря отмечается как профессиональный праздник сотрудников органов национальной безопасности. Позвольте поздравить Вас с наступающим праздником.
Ответ: Благодарю за поздравления. Пользуясь случаем, хочу поздравить всех сотрудников органов СНБ, ветеранов этой системы, членов их семей с профессиональным праздником. От всего сердца желаю им крепкого здоровья, успехов в труде и личной жизни. Ветеранам органов национальной безопасности желаю бодрости, энергии, активной деятельности, в том числе в благодарном деле передачи своего бесценного опыта молодому поколению.